Wystawy i koncerty w CSW ŁAŹNIA

Bez nazwy

W listopadzie w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście w Gdańsku i ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie w Gdańsku czeka na Państwa wiele atrakcji. Już 18 listopada w ŁAŹNI 2 odbędzie się wernisaż wystawy „Mapping Europe” Kateriny Mistal, tydzień później 25 listopada w ŁAŹNI 1 odbędzie się otwarcie wystawy z cyklu Art+Science Meeting „Umrzyj i znów się przemień”. Jest to najważniejsza tegoroczna wystawa w naszej instytucji. W tym miesiącu czeka nas również kolejne spotkanie z cyklu Z kulturą pt. „Vilém Flusser i sztuka”. Pod koniec miesiąca 27 listopada, wyjątowo w niedzielę, zapraszamy na koncert In Progress: Simona Finna. W naszej instytucji dzieje się dużo więcej, do zapoznania się z całą ofertą zapraszamy na stronę: wwww.laznia.pl. Wstęp na spotkania, koncerty i warsztaty jak również wernisaże wystaw jest bezpłatny.

25.11.2016 – 29.01.2017

UMRZYJ I ZNÓW SIĘ PRZEMIEŃ  Wystawa z cyklu Art+Science Meeting 2016

CSW ŁAŹNIA 1, Gdańsk Dolne Miasto, ul. Jaskółcza 1

wernisaż: 25.11.2016, godz. 18:00

Tegoroczną koncepcję wystawy prezentowanej w CSW Łaźnia, w ramach projektu Art+Science Meeting opracował rosyjski kurator Dmitry Bułatow. Otwarcie planowane jest na 25 listopada 2016 roku. Na wystawie będą prezentowane prace artystów z całego świata. Współczesna nauka stara się jednocześnie zrozumieć i przezwyciężyć szereg praw natury – co przywodzi na myśl słynną maksymę Goethego „Stirb und werde” – umrzyj i przeżyj odnowę, zaniknij i stań się. Jeśli jednak tak jest naprawdę, nauka – jako sposób badania naszego świata i wyciągania na jego temat uniwersalnych wniosków – nie dotyczy jedynie ludzkości, ale całej sfery, którą ludzkość może się stać. W tym kontekście rozwój technologii nowych tworzy ogromny potencjał manipulacji tą przestrzenią.

W ramach tegorocznej edycji projektu widzowie będą mogli zobaczyć między innymi rzeźbę Thomasa Feuersteina –  Pancreas z 2012. Rzeźba Pancreas przekształca książki w cukier (glukozę), którą karmią się ludzkie komórki mózgowe. Papier,  z którego wykonane są książki, po przejściu przez niszczarkę jest zanurzany w wodzie i wtłaczany do sztucznego jelita, w którym bakterie rozkładają celulozę na glukozę. Po przefiltrowaniu i oczyszczeniu glukoza jest następnie podawana hodowli komórek („mózgu”) w szklanym zbiorniku. Sztuczny mózg przestrzega ścisłej diety – jest karmiony wyłącznie „Fenomenologią ducha” Hegla.

18.11.2016 – 15.01.2016

Wystawa Kateriny Mistal MAPPING EUROPE

CSW ŁAŹNIA 2, Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5

wernisaż: 18.11.2016, godz. 18:00

wstęp wolny

Katerina Mistal jest szwedzką artystką pochodzenia czeskiego. Od końca lat 90. XX wieku zajmuje się instalacją, wideo i fotografią, odwołując się m.in. do tradycji konceptualizmu i minimal-artu. Jej najważniejsze dotychczasowe dokonania dotyczą cyklu o charakterze zdjęć pejzażowych z elementami niekonwencjonalnego portretu pt. Mapping Europe, który pierwotnie nazywał się Inside .To cykl fotografii, w których rozważa pejzaż i kontynent jako symbol kraju i tożsamości kulturowej. Bada, w jaki sposób migracja i międzynarodowy styl dzisiejszego życia wpływają na naszą identyfikację oraz stosunek do geografii Europy. Zainteresowanie wszelkimi rodzajami granic zaowocowało serią prac, na których sylwetki dzieci i dorosłych – powiązanych w jakiś sposób z fotografowaną okolicą – wpisane są w pejzaż te granice reprezentujący: brzeg morski, krawędź wzgórza, linię horyzontu. Zdjęcia realizowane są w szeregu wybranych państw europejskich, także w Polsce. Kuratorem wystawy jest Krzysztof Jurecki.

Spotkanie z cyklu Z kulturą: Vilém Flusser i sztuka

17.11.2016 (czwartek), godz. 19:00
CSW ŁAŹNIA 1, Gdańsk Dolne Miasto, ul. Jaskółcza 1
wstęp wolny

Wykład poprowadzi Przemysław Wiatr. Refleksja nad sztuką zajmuje ważne miejsce w myśli Viléma Flussera. Artysta jest dla niego „człowiekiem przyszłości”, twórcą, którego działalność ma przekraczać „wszelkie” granice. Jego zainteresowanie i zaangażowanie w świat sztuki sprawiało, że nie mieścił się w ramach akademickiego dyskursu. Tematem wykładu będzie sztuka jako przedmiot filozoficznej refleksji Viléma Flussera. Perspektywę, którą autor „Ku filozofii fotografii” przyjmuje w swoich analizach, można nazwać – z jednej strony – komunikologiczną, z drugiej zaś jest ona osadzona mocno w refleksjach dotyczących mediów, które stanowią dla Flussera nieodłączny element sztuki współczesnej. Cykl „Z kulturą” jest realizowany we współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku i Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. W ramach cyklu odbywają się wykłady i spotkania podczas których zaproszeni goście poruszają aktualne tematy związane z kulturą i naukami o kulturze.

Koncert z cyklu In Progress: Simon Finn

27.11.2016 (niedziela), godz. 19:00

CSW ŁAŹNIA 1, Gdańsk Dolne Miasto, ul. Jaskółcza 1
wstęp wolny
Simon Finn (ur. 1951) przybył do Londynu w roku 1967. Trzy lata później miał swój pierwszy występ – support Ala Stewarta w Marquee podczas Środowej Nocy Folkowej. Na początku 1969 roku miał już gotowy zestaw autorskich piosenek, które zaprezentował Vickowi Keary’emu. Płyta Pass the Distance wydana przez Mushroom Records pojawiła się w 1970 roku; Została wznowiona kilka lat temu przez Durtro, wytwórnię Current 93.. W 1974 roku Finn wyemigrował do Kanady, gdzie uczył sztuk walki i przez wiele lat prowadził organiczną farmę. W 2004 roku powrócił do zawodowego muzykowania. Od tego czasu koncertował w wielu miastach Europy, USA i Kanady. Grał między innymi z Thurstonem Moore’em, Grahamem Coxonem, Antony and the Johnsons, Current 93, Dizem Dizzly, Bertem Janschem i Alem Stewartem.

Warszataty Animacji „Światło, cień, transparencja”

19-20.11.2016, 11.00-18.00

CSW ŁAŹNIA 2, Gdańsk Nowy Port, ul. Strajku Dokerów 5

wstęp wolny

Zapisy: kinoanimacja@laznia.pl (w temacie proszę podać nazwę warsztatów). Ilość miejsc ograniczona!
Prowadzenie: Beata Bogucka i Robert Turło

Zapraszamy na warsztaty animacji dla dorosłych i młodzieży pt. „Światło, cień, transparencja”. Podczas zajęć uczestnicy, stosując zbudują kompozycje światłocieniowe w oparciu o różnego rodzaju transparentne przedmioty o zróżnicowanej przezroczystości i kolorze. Prześwietlone kompozycje stworzą obrazy na ekranie (ścianie). Kompozycje będą tak planowane, aby można było „na żywo” zmieniać i animować ich elementy. Światłocień rysujący się na ekranie stanie się ulotną materią, której sekwencje fotograficzne zapiszą się jako nietypowy oryginalny i artystyczny film animowany. Podczas tego warsztatu połączone zostaną pierwotne techniki animacji (animacja non-camerowa) oraz nowoczesne rozwiązania wizualne i komputerowe. Uczestnicy dostaną możliwość sprawdzenia się w zupełnie innej aktywności warsztatowej z jednoczesnym przeświadczeniem, że tworzą sztukę wideo.