Katarzyna Bonda i Maciej Pieprzyca o kryminalnym fenomenie – premiera „Lampionów”

14756834234632589-jpg-gallery-big-iext45741418Wydawnictwo Muza oraz organizatorzy cyklu EVVIVA L’ARTE zapraszają 8 listopada 2016, godz. 19.00, do warszawskiego Teatru Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24, na spotkanie z Katarzyną Bondą i Maciejem Pieprzycą, którzy  przyjęli zaproszenie do rozmowy o kryminale jako dziele literackim i filmowym i spróbują odpowiedzieć na pytania: na czym dzisiaj polega fenomen popularności kryminału ? Czy tylko na rozbudzaniu ciekawości odbiorcy, trzymaniu go w napięciu i odkrywaniu tajemnicy, na której opiera się fabuła? Skąd wziął się sukces wydawniczy polskich autorów powieści kryminalnych i ogólnoświatowy boom na kryminały z krajów skandynawskich? Czym tłumaczyć nieustanną fascynację kina gatunkowego mrocznymi historiami – zarówno w Polsce, jak i na świecie? Spotkanie jest też najważniejszą premierą tej jesieni – „Lampiony” Katarzyny Bondy.

W co dziesiątym polskim domu jest przynajmniej jedna książka Katarzyny Bondy. Jej „Okularnik” to jedna z najlepiej sprzedających się polskich powieści ostatnich lat. Królowa polskiego kryminału obiecuje, że w „Lampionach” – kontynuacji serii z Saszą Załuską –  podpali Łódź.

W Łodzi wybucha panika. Nieobliczalny podpalacz terroryzuje i paraliżuje miasto. Nie wiadomo, która ulica, budynek, kamienica będą następne. Mnożą się pytania i wątpliwości, pojawiają się nowe ślady. Co skrywają łódzkie podziemia? Czy można dokonać zbrodni z miłości do miasta? Na miejsce przyjeżdża profilerka Sasza Załuska. By rozwiązać sprawę musi zmierzyć się ze swoim największym lękiem – ogniem. W dodatku powracające koszmary z przeszłości komplikują jej relacje z bliskimi. By zapomnieć o problemach, Załuska całkowicie oddaje się pracy. Czy to jednak nie jest pułapka?

Mroczny klimat Łodzi, nieobliczalny podpalacz, osobliwi mieszkańcy i tajemnicze podziemia – taka jest nowa powieść królowej polskiego kryminału. Katarzyna Bonda zwodzi misternie skonstruowaną fabułą i doprowadza do zaskakującego finału. Autorka czerpie z lokalnego kolorytu i zasłyszanych opowieści. Pokazuje nieznane oblicze miasta – pełnego dysonansów – które posiada jedyny w swoim rodzaju mroczny urok i zagadkową historię. Nikt tak do tej pory nie opisał Łodzi – zapomnianego miejsca z charakterem, na wskroś wielokulturowego, pięknego i pociągającego w swej brzydocie.

„Od początku wiedziałam, że będzie to najbardziej awanturnicza, zwariowana, ale i najbardziej polifoniczna opowieść, jaką przyszło mi napisać. Potrzebowałam jedynie odpowiedniego miejsca akcji, gdyż nigdy nie wybieram go przypadkowo ani z chwilowej potrzeby, pod wpływem emocji. To zawsze wybór świadomy i na zimno” – mówi o przyczynach umiejscowienia akcji powieści w Łodzi autorka.

 Katarzyna Bonda – najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”). Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: „Pochłaniacz” otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a „Okularnik” – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House.

Autor: Katarzyna Bonda

Tytuł: „Lampiony”

Wydawnictwo: Muza SA

Data premiery: 28.09.2016 r.

Liczba stron: 640

Cena: 41,90

 Poprzednimi gośćmi projektu Evviva l’arte byli między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Wojciech Malajkat i Henryk Sawka, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak, Grzegorz Kasdepke i Jarosław Kiljan, Tadeusz Nyczek i Justyna Sobolewska, Józef Hen i Jerzy Kisielewski, Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman, Jan Englert.

Katarzyna Bonda i Maciej Pieprzyca
Kryminalny fenomen
8 listopada 2016, godz. 19.00
Teatr Collegium Nobilium
ul. Miodowa 22/24
prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny