Przegląd Dokumentu Teatralnego TR.DOC

Bez nazwyWarszawski Teatr Rozmaitości, ul. Marszałkowska 8, w dniach 18-20 listopada 2016 roku zaprasza na Przegląd Dokumentu Teatralnego TR.DOC. Przegląd dokumentalnych spektakli młodych artystek i artystów teatru, realizowany wspólnie z festiwalem Sopot Non-Fiction i Bemowskim Centrum Kultury. W programie znajdą się dwa przedstawienia, zrealizowane w koprodukcji TR Warszawa z Fundacją Teatru BOTO z Sopotu, przy wsparciu festiwalu Sopot Non-Fiction, Bemowskiego Centrum Kultury i Warszawa.doc: „Piłkarze” Krzysztofa Szekalskiego w reżyserii Małgorzaty Wdowik i „KIM” według tekstu Michała Szymaniaka w reżyserii Elżbiety Depty. Trzeci spektakl listopadowego przeglądu to zeszłoroczna premiera Warszawa.doc – „Warsaw Calling” Tomasza Szczepanka, opowiadający o klubowym życiu stolicy. 

KIM

tekst: Michał Szymaniak

reżyseria: Elżbieta Depta

scenografia: Monika Nyckowska

kostiumy: Kim Lee, Monika Nyckowska

muzyka: Weronika Krówka

montaż wideo: Michał Poddębniak

obsada: Kim Lee, Magdalena Koleśnik

produkcja: Fundacja Teatru BOTO, TR Warszawa,

partnerzy: Bemowskie Centrum Kultury, Sopot Non-Fiction, Warszawa.doc

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa.

KIM to sztuka luźno oparta o życiową historię i postać Kim Lee – drag queen pochodzącej z Wietnamu. Kim Lee to wcielenie Andy’ego – mężczyzny, który przyjechał do Warszawy, by studiować fizykę plazmową. Postać Kim Lee staje się punktem wyjścia do szerszej wypowiedzi o kondycji współczesnego człowieka. KIM to pytanie o to, co konstytuuje nasze postrzeganie siebie. Czy wciąż możemy swobodnie lawirować pomiędzy tożsamościami, czy raczej narracja jest nam z góry narzucona? Jakie jest znaczenie słów obcy, inny i czy wszyscy jesteśmy dziś imigrantami?

pokaz warsztatowy: 18.11, godzina 17.00
kolejne pokazy: 11.12, godzina 17.00, 20.00

Piłkarze

reżyseria: Małgorzata Wdowik
tekst: Krzysztof Szekalski

choreografia: Marta Ziółek

reżyseria świateł, scenografia, kostiumy: Aleksander Prowalinski

współpraca dramaturgiczna: Joanna Ostrowska
asystent reżyserki: Wiktor Bagiński
występują: Wiktor Bagiński, Dobromir Dymecki, Kacper Wdowik

produkcja: Fundacja Teatru BOTO, TR Warszawa
partnerzy: Bemowskie Centrum Kultury, Sopot-Non Fiction, Warszawa.doc

Projekt jest współfinansowany przez m. st. Warszawa, pokazy spektaklu zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czas trwania: 60 min

Piłkarze to połączenie teatru dokumentalnego, treningu sportowego i performansu. Tekst powstał na bazie wywiadów z młodymi piłkarzami z polskich klubów o ich doświadczeniach i pracy z ciałem. Choreografia wykorzystuje elementy gry piłkarskiej oraz gesty, jakie wykonują piłkarze na boisku. W projekcie obok aktora Dobromira Dymeckiego biorą udział młodzi piłkarze: Kacper Wdowik i Wiktor Bagiński.

Artyści o projekcie: Przeprowadzaliśmy wywiady z młodymi piłkarzami, rozmawialiśmy o ich doświadczeniach i o pracy z ciałem. W piłkarskim środowisku język/sposób mówienia o ciele jest wspólny, myśli się o nim jak o maszynie, narzędziu pracy. Natomiast brakuje piłkarzom słów, kiedy padają pytania o seksualność, znaczenie koloru skóry, emocje, doświadczenie ciała poza boiskiem. Piłkarz dla większości pozostaje niemy, a jego ewentualnym narzędziem buntu staje się jego ciało. Szukając źródła motywacji i determinacji piłkarzy, wiążącej się z przekraczaniem granic swojej fizyczności, seksualności i agresji wymierzonej we własne ciało, zadaliśmy sobie pytanie: dlaczego tak istotne w naszej kulturze jest powielanie wizerunku piłkarza i nie dopuszczanie żadnych odstępstw od normy?

18.11, godzina 20.00
19.11, godzina 19.00

Warsaw Calling

tekst i reżyseria: Tomasz Szczepanek

dramaturgia: Michał Pabian

scenografia: Paweł Cukier

muzyka: Michał Kowalewski

choreografia: Marta Ziółek
asystentka scenografa: Aleksandra Harasimowicz

występują: Dominika Biernat, Agata Góral, Radomir Rospondek, Piotr Trojan oraz tancerze: Paweł Cukier, Agata Krzemińska, Bożna Wydrowska

DJ: Michał Kowalewski

MC: Tomasz Szczepanek

premiera: grudzień 2015

producent: Fundacja Teatru BOTO

partnerzy: Bemowskie Centrum Kultury, Teatr Studio im. Stanisława I. Witkiewicza w Warszawie

Projekt rozwijany w czasie Festiwalu i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction 2015 oraz w ramach projektu Warszawa.doc realizowanego dzięki finansowaniu ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Pokaz spektaklu w TR Warszawa został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl o warszawskim życiu klubowym. Bohaterami przedstawienia jest czwórka młodych ludzi, których zupełnie przypadkowe spotkanie w trakcie weekendowego wyjścia na miasto, staje się początkiem opowieści o współczesnych młodych mieszkańcach stolicy, ich codzienności i o odpowiedzialności za świat, w którym wszyscy żyjemy.

Tomasz Szczepanek: Interesuje mnie ten moment, w którym znaleźliśmy się dziś: kiedy światowej klasy didżeje przyjeżdżają do nas, a postindustrialne przestrzenie podzieliły los swoich koleżanek z zachodu. Ciekawi mnie ten moment realizacji planów o lepszym świecie na własnym podwórku. Kolorowe światełka, kolorowe drinki, kolorowa karta kredytowa. A historia o weekendowych szaleństwach jest tylko pretekstem do opowiedzenia czegoś więcej, na temat świata, w którym uczestniczymy na co dzień, czyli zawsze. (…) Oczywiście poza kwestiami najbardziej spodziewanymi, czyli muzyką, alkoholem, narkotykami, seksem, balansowaniem na granicy prawa i jego brakiem… spektakl zbłądzi w rejony nieco bardziej uniwersalne, tzn. będziemy mówić także o Bogu, o dobru, o złu, o śmierci, o losie, o podatkach, o metrze, o wyborach, a w końcu o odpowiedzialności za świat, w którym wszyscy żyjemy. A wszystko po to, by powrócić do punktu wyjścia, czyli do Warszawy.

20.11, godzina 20.00